تولید بسته هایی با وزن پایین با ترکیب گچ و پلیمر
چهارشنبه ۰۶ تير ۱۳۹۷
0 نظر
309 بازدید

تولید بسته هایی با وزن پایین با ترکیب گچ و پلیمر 

.....................................................................................................................................

اکولین یک شرکت بسته بندی سوئدی است که مشتریان زیادی در آسیا دارد. موفقیت این شرکت ناشی از محبوبیت کیسه های قابل انعطاف این شرکت و تقاضای رو به رشد برای بسته بندی های غذایی این شرکت است، به ویژه در اقتصادهای نوظهور. این شرکت رویکرد جدیدی برای کاهش وزن بسته ها در نظر گرفته است و لایه های بسته های این شرکت از 40% گچ مخلوط با PP و PE معمول ساخته شده است.

 

بسته ­بندی ­های شرکت اکولین بسیار سبک وزن و قابل بازیافت هستند و همین امر باعث شده تا استفاده از این بسته­ها برای محصولات لبنی و مایعات نظیر شیر، آب میوه و ماست بسیار مناسب باشد.

 

بر اساس مطالعه ای که توسط اسمیترز پیرا (Smithers Pira) انجام شده است، بازار جهانی بسته­ بندی­ های قابل بازیافت تا سال 2018 با نرخ 5/3% رشد خواهد داشت که فرصت بسیار مناسبی برای تولیدکنندگان مهیا خواهد نمود. حوزۀ آسیا اقیانوسیه با سهم 38 درصدی از بازار بسته­ بندی­های قابل بازیافت، بزرگترین بازار منطقه ­ای شناخته می­شود.

 

شرکت اوکلین رویکرد خاصی برای کاهش وزن محصولات خود در پیش گرفته است و برای این کار ورقه­ ها از 40% کربنات کلسیم (گچ) مخلوط با PP و PE معمول (لایۀ پلاستیکی) ساخته شده­اند. استفاده از گچ موجب افزایش سختی و سفیدی شده و در عین حال موجب کاهش وزن می­گردد. بسته­ های یک لیتری این شرکت دارای 14 گرم وزن هستند که بسیار کمتر از کارتن­های شیر هستند که در سوپرمارکت­ها رایج هستند. اکولین ادعا دارد که وزن بسته­های این شرکت، 50 تا 60 درصد کمتر از بسته­ های معمولی و رایج در بازار هستند.

 

ترکیب گچ و پلیمر خیلی هم جدید نیست و بطور مثال در عایق­ سازی کابل­ها از این ترکیب استفاده شده است و لی بکارگیری این ترکیب در صنایع بسته­بندی کار منحصربفردی محسوب می­شود. شرکت اوکلین با استفاده از مقدار کم مواد اولیه توانسته است بسته ­هایی با وزن پایین تولید کند که این کار موجب پایین آمدن میزان تلفات در انتهای طول عمر این بسته­ ها می­گردد.

 

پیتر نیلسن (Peter Nielsen) مدیر عامل شرکت اوکلین معتقد است که شرکت به تأمین ترکیبات کربنات کلسیم مورد نیاز خود از طریق تأمین کنندگان مورد اعتماد ادامه خواهد داد و طی مصاحبه ­ای اعلام نموده است که: با توجه به اینکه 4% از پوستۀ زمین را گچ تشکیل داده است،

 

شرکت از زمان تأسیس خود در سال 1996 تا کنون روی نوآوری تمرکز نموده است. یکی از آخرین محصولات این شرکت SnapQuick نام دارد که استفاده از آن بسیار راحت بوده و دستگاه تولید کنندۀ آن در سال 2013 رونمایی شده است. بعد از اینکه این شرکت رشد بسیار خوبی در بازارهای آسیا بخصوص در چین و هند و همچنین در روسیه داشته است حالا به دنبال افزایش  سهم خود از بازار اروپا است. شرکت فرانسوی Orangina-Schweppes یکی از مشتریان محصولات اوکلین است. این شرکت فرانسوی برای بسته ­بندی محصول P’tit 20 میلیمتری خود از بسته­ های اوکلین که هوا به آنها نفوذ نمی­ کند استفاده می­ نماید.

 

اوکلین اخیرا تلاش داشته نه تنها محصولی جایگزین برای کارتن­ های معمولی شیر ارائه نماید بلکه محصولی برای جایگزینی بطری­های یک بار مصرف عرضه نماید. این شرکت یک بستۀ یک بار مصرف شفاف که در برابر هوا غیرقابل نفوذ بوده و محصول داخل را خنک نگه می­ دارد را پیشنهاد نموده است. اما برای محصولات خاص و اصلی از بسته­هایی استفاده می­کند که مانع عبور نور بوده و در آنها از ترکیبات کربنات کلسیم استفاده شده است. این بسته ­ها همچنین مانع عبور گازهای هوا بوده و در بیرون از یخچال، 6 ماه ماندگاری دارند. این شرکت تأکید دارد که با استفاده از فرآیند قابل چاپ بودن بسته ­ها به مشتری این حق انتخاب را می­دهند که محتویات بسته­ ها به چه مقدار قابل رویت باشند.

 

با اینکه مفاهیم مربوط به صنعت بسته­ بندی مفاهیم جدیدی محسوب می­شوند ولی این شرکت ریشۀ زیادی در صنعت بسته­ بندی دارد. مالکیت اصلی سهام شرکت اوکلین متعلق به خانوادۀ دکتر هانس روسینگ است که مدیر اجرایی اسبق شرکت تترا پاک  (Tetra Pak) بوده است.

 

منبع: Drupa

 

 

بسته بندی
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر