چاپ کتاب در ایران باید استاندارد شود
یکشنبه ۲۱ دى ۱۳۹۳
0 نظر
190 بازدید

مدیر دانشنامه امامت با تاکید بر لزوم افزایش دانش فنی ناشران کشور گفت: بسیاری از ناشران در فعالیت خودحرفه‌ای نیستند و حتی نمی‌دانند در قطع وزیری یارقعی چند سطر باید وجود داشته باشد و اساسا تفاوت این‌ها در چیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازقم،محمد اسفندیاری در نشست بررسی استانداردهای کتاب دینی در عرصه بین الملل که پنج شنبه شب در حاشیه نمایشگاه کتاب در حوزه دین در ساختمان ناشران قم برگزار شد، با اشاره به اینکه یکی از موارد ضروری در ترجمه آثار به زبان‌های دیگر وفاداری به آن است، اظهار کرد: ادیب سلطانی که کتاب منطق ارسطو را از یونانی به زبان فارسی ترجمه کرده‌اند با اینکه منطق معمول ارسطویی را قبول ندارند اما به طور کامل به متن اصلی ارسطو وفادارمانده‌اند.
مدیر دانشنامه امامت تصریح کرد: ایشان در مقدمه این کتاب آورده است که «آموختن منطق ارسطویی خلاقیت را از بین می‌برد»، اما این انکار ومخالفت با منطق ارسطویی باعث نشده است تا برخلاف بسیاری مترجمان متن کتاب ارسطورا تغییر دهد.
اسفندیاری با بیان اینکه زبان فارسی به مترجمانی نظیر ادیب سلطانی نیاز دارد، گفت: مترجمانی نظیر ذبیح الله منصوری کسانی هستند که در کار ترجمه درست عمل نکرده و متن‌های اصلی را به دلایل شخصی تغییر داده وکتابهای ترجمه خود را بی‌اعتبار ساخته‌اند.
وی با تاکیدبر اینکه وفاداری به متن اصلی یک ضرورت در کار ترجمه است، گفت: کتابی را اگر مترجم قبول ندارد نباید آن را ترجمه کند و یا اگر این کار را می‌کند نباید در متن آن تغییری به وجود بیاورد.
مدیردانشنامه امامت تصریح کرد: برخی از مترجمان در پاورقی کتاب به مولف اصلی حمله می‌کنند و پنجه در پنجه نویسنده می‌اندازندتا علم خود را ثابت کرده و اظهار فضل کنند که این کار صحیح نیست.
اسفندیاری با اشاره به آسیبهای حوزه تصحیح کتابهای دینی نیز گفت: برخی از نویسندگان یک نسخه را روبروی خود گذاشته و با تایپ مجدد، آن کتاب را مجددا به نام خودچاپ می‌کنند.
وی تصریح کرد: مسئله مجوز و انتشار کتاب در ایران باید استاندارد شود و پس از مشخص شدن شاخصه‌هایی معین، به کتابها مجوز چاپ داده شود.
اسفندیاری با تاکید بر لزوم افزایش دانش فنی ناشران کشور گفت: بسیاری از ناشران کشور در فعالیت خودحرفه‌ای نیستند و حتی نمی‌دانند در قطع وزیری یا رقعی چند سطر باید وجود داشته باشد و اساسا تفاوت این‌ها در چیست.
مدیردانشنامه ولایت گفت: در اعطا مجوز نشر به کتابهایی که استانداردهای لازم را رعایت کرده‌اند علامتی نظیر مهر استاندارد به کتابهای بر‌تر زده شود تا مخاطب بداند چه کتابی صحیح و قابل اتکا است.
اسفندیاری با اشاره لزوم گسترده‌تر شدن نظارت بر چاپ حرفه‌ای واستاندارد کتاب تاکید کرد: در شرایط فعلی فقط به خاطر مواردی چون ضاله بودن ویا مخل وحدت ملی بودن توجه می‌شود.

منبع : http://www.chaponashr.com

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر