دغدغه اصلی صنعت چاپ رفع مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی است
دوشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۶
0 نظر
511 بازدید

نماینده چاپخانه های استان های کشور:

دغدغه اصلی صنعت چاپ رفع مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی است

.........................................................................................................................................................................................

نماینده چاپخانه های استان های کشورگفت: دغدغه اصلی صنعت چاپ رفع مالیات بر ارزش افروده است که ما خواهان عدالت مالیاتی هستیم.

 

غلامرضا شجاع درگفتگو با پایگاه خبری طرح و چاپ افزود: در جلسه ای که با مسئول کمیسیون مجلس برگزار شد موضوع مشکلاتی که مالیات مخصوصا مالیات بر ارزش افزوده برای صنعت چاپ به وجود آورده مطرح شد و ما خواهان عدالت مالیاتی هستیم نه معافیت مالیاتی، برای همین می‌توان مثل طلا مالیات ارزش افزوده چاپ هم ۳ درصد نه ۹ درصد باشد.

 

نماینده چاپخانه های استان های کشور تصریح کرد: واحد چاپی فقط برای خدمات چاپ باید ارزش افزوده پرداخت کند نه کل قیمت تمام شده کالا، مثلا نزدیک به ۹۰ درصد قیمت تمام شده‌ کتاب را پول کاغذ، جلد و چسب و لیتوگرافی به خود اختصاص می‌دهند و تنها ۱۰ درصد این قیمت اجرت چاپخانه است که ما هم باید مالیات افزوده همین ۱۰ درصد را پرداخت کنیم. بر طبق قانون کتاب، انتشارات و مطبوعات از پرداخت مالیات معاف هستند ولی با شیوه فعلی چاپخانه نیز مالیات بر ارزش افزوده را از این کالاهای فرهنگی دریافت می‌کند و عملا قانون معافیت مالیاتی فرهنگی نقض می شود که اشکال قانونی به وجود می آورد و پدید آورنده که در این قانون مشمول معافیت شده تنها ناشر را شامل نمی شود.

 

وی با تاکید  براینکه چاپخانه‌ ای که با چک شش ماهه اجرت خود را دریافت می‌کند عنوان کرد: چگونه باید مالیات آن را تمام و کمال سر سه ماه پرداخت کند. اجرت لیتوگرافی و چاپ در این سال ها نه تنها افزایش نداشته که به خاطر رقابت منفی کاهش هم داشته، ولی مبلغ مالیات‌ها افزایش داشته است. به همین دلایل است که تیراژ روزنامه و کتاب در کشور ما نزول داشته و عملا کتاب از سبد خرید ایرانی‌ها حذف شده که اصلا زیبنده نظام اسلامی ما نیست.

 

شجاع افزود: در این جلسه نیز از مسئول کمیسیون مجلس تقاضا شد نمایندگان مجلس دغدغه‌های مردم خصوصا صنایع کوچک و متوسط را درک کرده و از آن‌ها حمایت ‌کنند.

 

وی بیان کرد: به رئیس کمیسیون صنایع مجلس جایگاه و اهمیت صنعت چاپ در جهان و موقعیت آن در ایران را یادآوری کرده  و گلایه اتحادیه‌های صنعت چاپ استان‌های کشور از عدم حمایت و همراهی اتاق اصناف در انجام وظایف خود در قبال آن‌ها را به نماینده مجلس منتقل کردیم، از دیگر مشکلات ما اهالی چاپ، لیتوگرافان، صحافان و چاپخانه داران که در این دیدار مطرح شد نگاه یکسان مالیاتی به واحدهای توزیعی و تولیدی است که اتاق اصناف هم متاسفانه همین نگاه اشتباه را در توافق با سازمان مالیاتی کشور دنبال کرده و می‌کند.

 

نماینده چاپخانه‌های استان‌های کشور گفت: در تصویب ماده قانونی جدید مرتبط با مشکلات مالیاتی چاپخانه‌ها و درباره بند ۱۶ ماده ۲ قانونی که صنعت چاپ را از زیرمجموعه ارشاد به زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل می‌کند نیز مباحثی را یادآور شده و درخواست پیگیری جدی آن را داشتیم که دراین تصویب تاکنون که از مهرماه فقط ماشین آلات سخت افزاری به زیر مجموعه صنعت و معدن  واگذار شده است.

وی با این عنوان که امروزه در دنیا ارتباط بین کالا و مشتری را چاپ و بسته‌بندی تعیین می‌کند افزود: شما وقتی به یک سوپرمارکت تشریف می‌برید در وهله نخست، ظاهر کالا که شامل چاپ و بسته‌بندی است شما را جذب می‌کند و کیفیت درون بسته‌بندی در درجه دوم به مشتری ثابت می‌شود.

 

شجاع برای برطرف کردن مشکلات صنعت نیز گفت: پیش‌بینی تشکیلات و سازمانی متناسب با اهداف صنعت چاپ و جایگاه ممتازی که در منطقه و جهان دارد. تأمین اعتبارات و تسهیلات بانکی مکفی در خصوص نوسازی و بازسازی صنعت چاپ به منظور دستیابی به اهداف باشد که حتی در قانون چهارم و پنجم توسعه کشور نه صراحتاً به نام صنعت چاپ بلکه به عنوان بستری مناسب جهت افزایش کیفیت تولیدات صنعتی و فرهنگی، در خصوص بسته‌بندی مواد غذایی  اشاراتی نیز شده است.

 

وی بیان کرد: امکان استفاده از تسهیلات و وام‌های کم بهره در خصوص ایجاد ظرفیت‌ها و شهرک‌های جدید با کاربرد منطقه ویژه برای صنعت چاپ، معافیت‌های مالیاتی با هدف کاهش هزینه‌ها و ترغیب بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در این حوزه فراهم شود.

 

نماینده چاپخانه‌های استان‌های کشور با اشاره به اینکه اگر دولت به صنعت چاپ اهمیت دهد می‌تواند تحولی را در صنعت چاپ ایجاد کند تصریح کرد: البته از نیازها و نواقص زیادی هم رنج می‌بریم که از جمله آن می‌توان به حوزه‌های آموزش و مهارت فنی، پژوهش‌های بنیادی و کاربردی در فضای تولید قطعات داخلی و حرکت به سمت خودکفایی صنعتی در حوزه چاپ و در فرآیند علمی شدن و تحول دانشی، اشاره کرد.

 

وی افزود: صنعت چاپ را به عنوان دغدغه مسئولین قراردهند و به این صنعت توجه کنند چرا که تا صنعت چاپ دیده نشود و به جایگاه واقعی خود نرسد، هیچ صنعتی در کشور پیشرفت نخواهد کرد و در صادرات غیرنفتی موفق نخواهیم بود  و همچنان گرفتار اقتصاد نفتی که تمام صنایع را به گدایی خود از اقتصاد نفتی می‌طلبد، دچار خواهیم شد.

 

نماینده چاپخانه‌های استان‌های کشور عنوان کرد : سرمایه گذاری در صنعت چاپ باید بصورت قطبی انجام شود تا علاوه بر سرمایه گذاری و ازبین رفتن بیکاری، خودکفایی نیز ایجاد شود  و این نیاز به حمایت داخلی دارد.

 

وی درباره ششمین نمایشگاه صنعت چاپ و بسته بندی نیز گفت: مشهد نیز همانند دیگر استان ها توانسته است نمایشگاه تخصصی خوبی برگزارکند اما باید بتوانیم در سال های آینده از توانمندی های داخلی به خوبی استفاده کنیم  تا عرضه صادرات را افزایش دهیم تا دیگر کشورها مواد اولیه این صنعت را از ایران خریداری کنند.

 

شجاع افزود: خراسان رضوی بعد از 2 استان اصفهان و آذربایجان در صنعت چاپ و بسته بندی موفق بوده است. 

صنعت چاپ
چاپ
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر