در 20 سال گذشته هیچ رشدی در بخش آموزش صنعت چاپ اتفاق نیفتاده
دوشنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۴
0 نظر
1439 بازدید

در 20 سال گذشته هیچ رشدی در بخش آموزش صنعت چاپ اتفاق نیفتاده

....................................................................................................................................................................................................

به گزارش آژانس خبری طرح و چاپ:

گفتگویی با جواد بختیاری، مدیر چاپخانه طلوع و عضو کمیسیون آموزش اتحادیه صنعت چاپ خراسان در خصوص وضعیت آموزش صنعت چاپ انجام شده است که در ادامه میخوانیم.

 

طرح و چاپ: نظرتان را در مورد وضعیت فعلی آموزش صنعت چاپ در کشور بگویید؟

 

جواد بختیاری: اجازه بدید ابتدا تعریف درستی از آموزش در صنعت چاپ داشته باشیم تا بتوانیم به شرح وضعیت آن بپردازیم، آموزش در صنعت چاپ را میشود به دو بخش آموزش های آکادمیک و حرفه ای تقسیم کرد، در بخش آکادمیک که سابقه ای کمتر از 20 سال در کشور دارد وضعیت بسیار بدی حاکم است، رشته های مرتبط با این صنعت از نیاز های امروز آن بسیار فاصله دارند و واحد های ارائه شده شاید هیچ کاربردی در بازار کار ندارند، در تعداد معدودی دانشگاه آن هم دانشگاه های نه چندان مطرح، این رشته ها ایجاد شده اند و تنها یک مرکز تخصصی از مجموع دانشگاه های کشور در این حوزه وجود دارد، امروز حتی با برداشته شدن سد کنکور برای رشته های مرتبط با صنعت چاپ باز هم دانشگاه ها برای جذب دانشجو دچار مشکل هستند.

 

در بخش آموزش حرفه ای (کاری) که به نظر بنده زمانی نقطه قوت این صنعت بود نیز دچار مشکل هستیم، این بخش آموزش در صنعت چاپ که تقریبا از زمان شکل گیری و گسترش این صنعت در کنار آن بوده است نیز با مشکلات فراوانی روبروست. زمانی نظام استاد شاگردی تنها نظام آموزشی حاکم بر این صنعت بود و بیش از 50 سال کمبود های سایر بخش های آموزشی را به تنهایی جبران می کرد اما امروزه با رکود حاکم بر این صنعت و ... دیگر گرایشی برای گذراندن چند سال دوره نظام آموزشی استاد و شاگردی وجود ندارد.

 

طرح و چاپ: آیا به اندازه کافی به این حوزه بها داده شده است؟

 

جواد بختیاری: به هیچ عنوان، در هیچ یک از وزارتخانه های مرتبط با آموزش در صنعت چاپ شامل وزارت ارشاد، صنعت و معدن و علوم شما حتی یک برنامه یک ساله برای این حوزه نمی بینید، تقریبا چیزی به نام آموزش در صنعت چاپ در هیچ کجای این وزارتخانه ها دیده نمی شود.

 

طرح و چاپ: بهبود آموزش در صنعت چاپ تا چه میزان به رشد این صنعت در کشور کمک خواهد کرد؟

 

جواد بختیاری: صنعت چاپ به عنوان یک صنعت High Tech در دنیا مطرح است، دستگاه ها و تجهیزات این صنعت دارای مجموعه تکنولوژی های روز دنیا هستند که همگی نیاز به سرمایه گذاری های بسیار زیادی دارند. به نظر شما می شود یک صنعت وارداتی را با تکنولوژی بسیار بالا بدون آموزش پیش برد. آن هم زمانی که آموزش در تمام حوزه های مرتبط با این صنعت از جمله: مدیریت و بازاریابی ، اپراتوری ، سرویس و نگهداری و ... می تواند به رشد و توسعه این صنعت کمک کند.

 

طرح و چاپ: به نظر شما به چه برنامه هایی برای بهبود وضعیت آکادمیک چاپ در کشور نیاز داریم؟

 

جواد بختیاری: یک برنامه ریزی کلان و بلند مدت که با همکاری سه وزارتخانه مرتبط و بخش خصوصی با توجه به نیازها و کمبود های این صنعت تدوین شود. باید در رشته های موجود تجدید نظر شده و رشته های جدیدی مطابق با نیاز بازار کار ایجاد شود، بحث آموزش منطقه ای این صنعت باید جدی گرفته شود و ایجاد رشته های مرتبط در مناطقی که صنعت چاپ در آن مناطق هیچ توسعه ای نیافته است بی مورد و بیهوده است.

 

طرح و چاپ: روند رشد آموزش در صنعت چاپ را در سال های گذشته چگونه ارزیابی میکنید؟

 

جواد بختیاری: اگر منظورتان از چند سال گذشته 20 سال اخیر باشد، باید به اطلاع شما برسانم که هیچ روندی و هیچ رشدی در بخش آموزش در صنعت چاپ اتفاق نیفتاده است، بذری کاشته نشده است که برداشتی داشته باشیم.

 

طرح و چاپ: به نظر شما دوره های آموزشی که هر از گاهی در کشور برگزار میشود، از کیفیت مطلوب برخوردار است؟

 

جواد بختیاری: چون استانداردی برای ارزیابی این دوره ها وجود ندارد نمی توان کیفیت این دوره ها را بررسی نمود، اما به نظر بنده برگزاری این دوره ها به صورت پیوسته و با همکاری دانشگاه های معتبر سایر کشورهای توسعه یافته در این صنعت می تواند به روند رشد آموزش کمک کند.

 

طرح و چاپ: آیا بازار کار فعلی چاپ، ایجاد انگیزه کافی را برای محصلان این رشته میکند؟ یا بازار کار فعلی جوابگوی نیاز شغلی فارغ التحصیلان این رشته هست؟

 

جواد بختیاری: بله با ورود دستگاه های جدید و تکنولوژی های روز به این صنعت نیاز به اپراتوران تحصیلکرده پیش از پیش وجود دارد. و از طرفی با روند توسعه ای که در صنعت چاپ وجود دارد و نیاز دائمی به نیروی کار متخصص می توان چشم انداز اشتغال را مثبت ارزیابی کرد.

 

طرح و چاپ: آقای بختیاری برای آخرین سوال، شما به عنوان عضو کمیسیون آموزش اتحادیه صنعت چاپ خراسان، اتحادیه ای که از زمان شروع هیئت مدیره جدید در 4 سال گذشته توجه به آموزش را جزو اصلی ترین محور فعالیت های خود قرار داده بود عملکرد کمیسیون و هیئت مدیره را چگونه ارزیابی می کنید؟

 

جواد بختیاری: از ابتدای تشکیل این اتحادیه و کمیسیون آموزش توجه به ارتقای سطح آموزش در این صنعت اولویت اصلی بوده است، اما با نبود بودجه های لازم و زیرساخت ها، شاید نتیجه مورد نظر حاصل نشده باشد، با این حال دوره هایی برگزار شد که اشاره به آن خالی از لطف نیست.

 

برگزاری اولین همایش آموزش محور صنعت چاپ تحت عنوان تبیین جایگاه آموزش در روند توسعه صنعت چاپ

برگزاری دوره های تخصصی صنعت چاپ  با حضور اساتید دانشگاه پرینت پرموشن آلمان در مشهد مقدس

اعزام تعدادی از مدرسین صنعت چاپ به کشور آلمان جهت گذراندن دوره های آموزشی

برگزاری بیش از شش دوره آموزشی مرتبط با صنعت چاپ

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر