مفهومی جدید از چاپ: فن آوری ساخت
پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴
0 نظر
1748 بازدید

مفهومی جدید از چاپ: فن آوری ساخت

.......................................................................................................

سیستم اینک جت فراتر از چاپگر؛ دستگاهی برای ساخت همه چیز

چندی است که واژه چاپ (Print) در معنایی به کلی متفاوت از آنچه همگان از آن برداشت می کنند، به کار می رود.۱ چاپ به معنای ساخت.

به این جمله ها توجه کنید:

 

« بنابراین تولید افزایشی Additive Manufacturing منجر به ساخت هواپیمای سبز و دوستدار محیط زیست می شود، به خصوص اگر بتوان تمام قطعات تیتانیومی را توسط آن چاپ کرد.

 

اگر چه اندازه قطعات چاپ شده به لحاظ ابعاد چاپگرهای سه بعدی محدود است، اما کارشناسان سازمان هوافضای اروپا معتقدند که ظهور سیستم های بزرگ تر از قبیل چاپگرهایی که بتواند آلیاژ بال های ۳۵ متری هواپیما را به طور کامل چاپ کند، امکان پذیر است.»

 

در این عبارت، بحث بر سر چاپ یا رنگ آمیزی بال هواپیما نیست، چرا که سال های سال است روی بال و بدنه هواپیما لوگو و نام شرکت های هوایی نقش می بندد. در اینجا صحبت از ساختن خود بال با مواد فلزی و آلیاژهای سبک است که به همان روش اینک جت و به مانند چاپ فایل گرافیک روی کاغذ و سطوح چاپ پذیر، صورت می گیرد. با این تفاوت که دستگاه هایی با مکانیسم اینک جت، به جای جوهر (INK)، پودر فلز را آن هم به صورت سه بعدی می پاشد و در نهایت محصول به دست آمده هیچ شباهتی با محصول چاپی ندارد. در واقع صحبت از فن آوری جدید ساخت است. آن هم نه فقط ساخت بال هواپیما، بلکه هر چیزی.

 

توجه کنید؛ ساخت هر چیزی. بنابراین اگر چند سال دیگر در هر کارگاه و کارخانه ای به جای دستگاه قالب سازی و ریخته گری و تراشکاری و حتی به جای آجرچینی و لوله کشی و قطعه سازی و دستگاه بافندگی، در همه جا دستگاه های اینک جت را مشاهده کردید، جای تعجب نخواهد بود. نکته دیگری که ترویج این فن آوری را تقویت می کند، سرعت عمل، دقت، حق انتخاب، سازگاری با محیط زیست، صرفه جویی در مواد مصرفی و انبارداری و قابلیت فراگیر شدن آن است. در آینده اینک جت وسیله ای است در دست همگان برای ساخت همه چیز با مواد جدید و هر چیزی می تواند یک فایل باشد، یک ساختمان چند طبقه، یا یک مجسمه، یا یک پیراهن و چه فرق می کند یک موتور. هر فایلی هم می تواند «چاپ» شود یا به روش اینک جت ساخته شود. تصورش را بکنید چه دنیای متفاوتی خواهیم داشت!

 

نکته مهم در این ارتباط این است که این ایده سال هاست مرحله آزمون و خطا را پشت سر گذاشته و اینک به طور عملی کاربردی شده است. به تازگی در نمایشگاهی که به معرفی فن آوری های پیشرفته High Tech اختصاص داشت، چندین کاربرد بر اساس این فن آوری به نمایش گذاشته شده بود. از جمله ساخت روکش دندان یا پروتزهای دندان که به جای پروسه پرزحمت قالب گیری و دندان سازی و رفت و برگشت چندین باره و تبادل قالب و پروتز بین دندانپزشکی و دندانسازی، ظرف چند دقیقه با تصویربرداری (اسکن) از دندان ها و لثه ها و تبدیل آن به فایل کامپیوتری، دقیق ترین روکش دندان را با چنین دستگاهی «چاپ» می کند.

 

البته ساخت پروتز برای انسان تنها به روکش دندان محدود نمی شود. بر اساس این فن آوری و با استفاده از مواد بیوتکنولوژی، ساخت دقیق بسیاری از بافت ها و اجزای بدن برای مثال کاسه زانو به صورت شخصی سازی شده (Personalized) و درست به اندازه پای بیمار، امکان پذیر می شود.

 

با این توضیحات می توان گفت که روش تولید و ساخت در آستانه یک تحول انقلابی قرار گرفته است. بی شک تا چند سال دیگر بساط قالب گیری و ساخت دندان با استفاده از قالب های مومی برچیده می شود.

 

همین اتفاق برای قالب سازی های صنعتی، قطعه سازی و قالب پلاستیک و ... نیز رخ خواهد داد، چرا که همه چیز «چاپ» می شود، اما نه با مرکب و روی کاغذ، بلکه با همان جنسی که باید باشد و به صورت سه بعدی، به همان شکلی که باید باشد.

 

روش جدید ساخت که بر اساس سیستم اینک جت عمل می کند، امکان ساخت هر چیزی را فراهم می سازد. از میز و صندلی گرفته تا عینک و موتور، حتی یک ساختمان چند طبقه و حتی غذا! بحث در مورد مواد مصرفی مناسب برای این روش ساخت و نیز مزایای آن، هدف این مقاله نیست؛ هر چند که به جای خود بسیار جالب توجه است، زیرا به نظر نگارنده این فن آوری همه عرصه های زندگی و کار را متحول خواهد ساخت و منظره جهان را از هر نظر دگرگون خواهد کرد. در اینجا ما تنها به واژه مناسب برای نامگذاری این فن آوری دوران ساز نظر داریم.

 

استفاده از فن آوری دستگاه های اینک جت، موجب استفاده از واژه «چاپ» برای بیان عملیات ساخت به روش جدید بوده، اما مبدعان، کاربران و شارحان این فن آوری برای نشان دادن تمایز یا ویژگی این نوع «چاپ»، از پسوند سه بعدی (۳D) استفاده کرده اند. آنهایی که به تمایز فن آوری نوین ساخت با فرآیند چاپ نظر داشته اند، نام Additive Manufacturing Technology را بر آن نهاده اند.

 

اولی (۳D Printing)، نقش چاپ را در این فرایند غالب دانسته (به خاطر استفاده از سیستم چاپگرهای اینک جت) و با چسباندن صفت سه بعدی، خیال خود را آسوده ساخته که شبهه ای باقی نمی ماند. در حالی که این فن آوری ساخت است، نه چاپ و پیش از این، چاپ سه بعدی به گونه ای از کارهای چاپی (لنتی کولار Lenticular( اطلاق می شده است.

 

 

دومی (AMT)، روش های معمول ساخت را که بر اساس دریل کاری، فرزکاری و تراشکاری ورق یا شمش فلزی – یعنی بریدن و تراشیدن و کم کردن مواد است، روش کاهشی (Subtractive) دانسته و فن آوری جدید ساخت را – که بر اساس افزودن لایه لایه و یکی شدن آنها با یکدیگر (Fusing)، شیء مورد نظر را تولید می کند روش افزایشی (Additive) نامیده است.

 

اگر بخواهیم با حفظ وفاداری و نزدیکی به سیستم اینک جت، واژه ای برای این فن آوری جدید ساخت ارایه دهیم که از سادگی و روانی کافی هم برخوردار باشد، بهتر است چیزی هماهنگ یا متناسب با اینک جت پیشنهاد کنیم.

بر این اساس واژه Thing Jet یا Build Jet هر کدام به دلیلی مناسب و پذیرفتنی به نظر می رسند.

 

Thing Jet از این نقطه نظر که بر روش Jet کردن تکیه دارد، به همان معنی که در مکانیسم اینک جت به کار می رود و نیز به این خاطر که برای جت کردن همه نوع مواد و ساخت همه چیز به کار می آید، مناسب است. تناسب آوایی با اینک جت نیز مزیتی برای آن محسوب می شود.

 

از طرف دیگر Build Jet، به روشنی بار معنایی این فن آوری جدید (یعنی ساختن) را بیان می کند و بدون اشاره به چاپ یا هر پروسه معین دیگر، ساخت را به معنای عام آن بازگو می کند و مکانیسم آن یعنی Jet را نیز به همراه این معنا، به یاد می آورد.

 

از منظری دیگر، شاید بتوان گفت که Thing jet عامیانه تر و خودمانی تر است، در حالی که بار معنایی Build jet قدری تخصصی تر و حرفه ای تر به نظر می رسد.

شما کدام را می پسندید؟

نویسنده : مرتضی تفرشی

 

زیرنویس‌ها:

1 - زبان‌شناسان واژه‌ها و اصطلاحات بسیاری را معرفی می‌کنند که معنی ثانویه‌ای یافته‌اند و طی سالیان، مفهوم اولیه آنها فراموش شده است. برای مثال و در همین نزدیکی خودمان یعنی در صنعت چاپ، واژه چاپ لیتوگرافی (Lithographic Printing)که چندین دهه از کاربرد آن به معنای چاپ افست می‌گذرد، حالا هیچ ارتباطی با سنگ چاپ (Litho) ندارد. در حالی که این نامگذاری، ابتدا به خاطر استفاده از سنگ چاپ Litho و کپیه کردن نقوش روی آن صورت گرفته بود.

 

منبع : aftabir.com

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر