مروری بر چاپ لنتیکولار
دوشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۴
2 نظر
1268 بازدید

مروری بر چاپ لنتیکولار

.............................................................

اولین تلاش ها برای ایجاد تصاویر لنتیکولار به آغازین سال های قرن نوزدهم باز می گردد.

از پروفسور کابریل لیپمن در سال 1908 میلادی تا تلاش های فراوان گروهی از دانشمندان ژاپنی در سال 1978 زمان زیادی بود تا لنتیکولار تکامل یابد و در این مسیر هزاران روش مشابه تجربه شد، اما هیچکدام نتوانست موفقیت تجاری و اقتصادی لنتیکولار را کسب کند.

 

چاپ لنتيكولار تكنولوژی است كه از يك پلاستيك يا فيلتر لنتيكولار (عدسي وار) برای نمايش دادن عمق تصوير است كه اين تصوير می تواند پرسپكتيو و يا تغيير زاويه ديد تصوير در زوايای مختلف باشد.

 

 

مزايای لنتيكولار:

تصاويري جذاب هستند كه معمولا در افكت های حركتي سه بعدی، عمق و … است.

به علت جلب توجه، طولانی مدت در ذهن مخاطب مي ماند.

اين تصاوير عامل به وجود آمدن اپليكيشن ها و كاربردهاي جديد و متفاوت در صنعت چاپ شدند.

 

عملكرد:

مرحله اول: تصاوير به نوارهايی تقسيم مي شوند و در قالب يك تصوير در يك ديگر تنيده می شوند (نوار هابه صورت يكي در ميان در هم بافته مي شوند.)

 

 

برای درك بهتر، در برش های تصوير بزرگ نمايی شده است ولی در واقعيت بسيار باريك تر هستند. براي مثال 150 نوار در هر اينچ وجود دارد.

 

مرحله دوم: تصوير در هم تنيده شده از نوار های تصاوير، در پشت يك قطعه پلاستيك لنتيكولار چاپ می شود و يا اينكه روی يك كاغذ با پشتيباني و مقاوم چاپ می شود  و پس از آن يك لايه پلاستيك روی آن لمينيت مي شود.

 

 

مرحله سوم: لنز های موجود روی پلاستيك، پلاستيك زيرين را طوري مجزا و تقويت می كند كه گويی يك تصوير در يك زمان وجود دارد. اين تصوير با تغيير زاويه ديد بيننده و يا سطح تصوير چاپ شده، تصوير مشاهده شده تغيير می كند. 

آرايش و چيدمان لنزها به صورت عمودی است. هر چشم تصوير متفاوتی را می بيند كه در نهايت در مغز به صورت سه بعدی پردازش می شود.

 

 

اختلاف دوديد (دوبيني) –  Binocular Disparity

چاپ لنتيكولار تكنولوژی است كه از يك پلاستيك يا فيلتر لنتيكولار(عدسي وار) براي نمايش دادن عمق تصوير است كه اين تصوير می تواند پرسپكتيو و يا تغيير زاويه ديد تصوير در زوايای مختلف باشد.

 

 

انواع جلوه هاي لنتيكولار:

 

Flip : برای توليد اين جلوه، به دو يا چند تصوير  بسيار متفاوت ازيكديگر احتياج است. تصاوير با تغيير زاويه، متناوبا به يكديگر تبديل مي شوند لنزهايي براي توليد افكت فليپ مناسب هستند كه براي زواياي ديد نسبتا بزرگ طراحي شده اند. اين لنزها به ناظر اجازه مي دهد كه تصاوير را به سهولت مشاهده كند چرا كه با يك تكان و حركت كوچك تغيير تصوير نخواهيم داشت و تنها با حركت زياد و تغيير زاويه وسيع در تصوير چاپ شده باعث جايگزيني تصاوير و تبديل به يك ديگر مي شود.

Movement : (حركتي/جنبشي) : اين جلوه با تركيب و تلفيق چند تصوير متناوب توليد مي شود كه با ملايمت هر تصوير به تصويري ديگر تبديل مي شود. معمولا دو چشم نيز تمايل به ديدن همان تصوير دارند ولي با يك حركت كوچك تصاوير متناوبا تبديل مي شوند..

سه بعدی:  از ملزومات اين افكت، تغييرات بسيار كوچك و كم در زاويه است كه تصوير را عوض مي كند به اين معني كه هر چشم يك تصوير متفاوت  مي بيند. با توجه به ظرفيت و قابليت ديد استروسكوپيك انسان، مغز ، دو تصوير را در هم ادغام ميكند و يك تصوير سه بعدي (بدون احتياج به عينك هاي خاص) را مي سازد.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
رضوی
۱۳۹۶/۰۸/۱۲ ۲۰:۳۵
سلام در مورد فروشنده ورق های لنتیکولار اگر اطلاعی دارید به اطلاع دهید
حسین آتش بهار
۱۳۹۷/۰۷/۰۹ ۲۳:۱۲
سلام.لنتیکولار از کجا میشه تهیه کرد؟؟