آشنایی با چاپ تامپو
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۳
0 نظر
559 بازدید

چاپ تامپو درگروه چاپ های گود قرارمی گیرد،این مسئله به دلیل استفاده ازکلیشه گود درفرآیند چاپ می باشد.

از ویژگیهای این شیوه امکان چاپ،روی مواد مختلف ومتنوع هم از نظر جنس وهم از نظر شکل هندسی انها می باشد بطوریکه با این روش می توان برروی سطوح صاف،منحنی،گرد،محدب،وحتی‌کره عمل چاپ را انجام داد.

واسط چاپ در تامپو لاستیکی ازجنس سیلیکون است که به آن  تامپو (tampon) می گویند.این شیوه چاپ بسیارشبیه به مهرهای لاستیکی است.  با این تفاوت که در مهرحروف برجسته است اما درچاپ تامپو لاستیک سیلیکونی برجستگی ندارد و نقش را به شیوه ای دیگر به سطح قابل چاپ منتقل می کند.

چاپ تامپو به دلیل آماده سازی  نسبتاً ارزان و ماشین آلات نیمه اتوماتیک ، در تیراژهای کم برای بسیاری از کارهای چاپی مورد استفاده قرار می گیرد.

در این شیوه چاپ به دلیل فشاری که تامپون به سطح چاپ شونده وارد می کند پشت سطح چاپ شونده بایستی محکم باشد، مثلاً درچاپ روی لیوان های پلاستیکی ابتدا بایستی قالبی به اندازه لیوان تهیه کرد تا درهنگام چاپ درون لیوان قرار گیرد.

ظروف بستنی ، ماست ، خامه و … لیوان های پلاستیکی ، خودکار ، ظروف زیر لیوانی ، سی دی (CD) ، ظروف پلاستیکی ، محصولات بهداشتی و آرایشی همگی نمونه هایی از محصولات قابل چاپ توسط روش چاپ تامپو می‌باشد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر