فروش نشر پیرسون 12 برابر صنعت نشر ایران است
یکشنبه ۱۷ دى ۱۳۹۶
0 نظر
170 بازدید

فروش نشر پیرسون 12 برابر صنعت نشر ایران است 

..............................................................................................................................................

مطابق با گزارش‌های موجود، نشر پیرسون به عنوان پرفروش‌ترین ناشر جهان در سال 2016 معادل 22 هزار و 480 میلیارد تومان فروش داشته و این در حالی است که جمع مبلغ کل کتاب‌هایی که در سال 95 منتشر شده‌اند، تنها هزار و 854 میلیارد تومان بوده.

 

چندی قبل هفته‌نامه ناشران (Publishers Weekly) گزارشی از پرفروش‌ترین ناشران جهان در سال 2016 را منتشر  کرد که مطابق با آن ناشرانی از کشورهای مختلف جهان، جایگاه یک تا پنجاه و چهارم را از آن خود کردند.

 

مطابق با این گزارش، نشر پیرسون (Pearson) از کشور انگلستان است که به عنوان یک ناشر آموزشی بین‌المللی، همواره از پرفروش‌ترین ناشران جهان بوده است. در گزارش مورد اشاره، میزان فروش این ناشر در سال 2016 رقم 5 میلیارد و 617 میلیون دلار بوده است؛ یعنی حدود 22 هزار و 480 میلیارد تومان.

 

زمانی می‌توان ابعاد شگفت‌انگیز میزان فروش این ناشر را درک کرد که این رقم را با میزان فروش کتاب در کشور خودمان مقایسه کنیم. البته به دلیل نبود ساز و کار محاسباتی در بخش فروش، امکان ارائه رقم دقیقی از میزان فروش صنعت نشر(مانند اکثر قریب به اتفاق صنایع دیگر) وجود ندارد بنابراین تنها راهکار، در نظر گرفتن مجموع مبالغ پشت جلدِ کتاب‌هایی است که در طول یک سال منتشر شده‌اند. مطابق با گزارش‌های منتشر شده از سوی خانه کتاب، مجموع مبلغ کتاب‌هایی که در سال 1395 منتشر شده است، رقمی معادل هزار و 854 میلیارد تومان بوده است. با فرض اینکه میزان فروش کتاب در سال مورد اشاره نیز رقمی برابر با این عدد بوده(که قطعا رقم پایین‌تری است)، مقایسه آن با درآمد نشر پیرسون ما را به نسبت یک دوازده‌ هزارم می‌رساند؛ به عبارت دیگر، نشر پیرسون به تنهایی 12 برابر صنعت نشر ایران فروش دارد.

 

چنانچه گفته شده در رنکینگ هفته‌نامه ناشران درج شده، با نام ناشرانی از کشورهای مختلف مواجهیم؛‌ ناشرانی از کشورهای کانادا، آلمان، فرانسه، اسپانیا و... از کشورهای آسیایی هم ناشرانی وجود دارند. مثلا هفت ناشر از کشور ژاپن در این لیست قرار دارند که پرفروش‌ترین آن‌ها، گروه هیتوتسوباشی (Hitotsubashi Group) نام دارد. این مرکز نشر در سال 2016 با یک میلیارد و 226 میلیون دلار، جایگاه شانزدهم را به خود اختصاص داده است. البته از لیست مورد اشاره، ناشران چینی حذف شده‌اند ولی در گزارش‌ سال قبل اتحادیه ناشران جهان، ناشران چینی بالاترین جایگاه‌ها را نسبت به ناشران آسیایی دیگر به خود اختصاص داده‌اند؛‌ از جمله مرکز نشر شمال چین(China South Publishing & Media Group Co., Ltd) که در سال 2015 رقم 2 میلیارد و 811 میلیون دلار فروش داشته است.

 

منبع: هادی حسینی‌نژاد

صنعت چاپ
چاپ
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر