تولید کتاب های مفید ضروری است
دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۳
0 نظر
261 بازدید

تولید کتاب های مفید ضروری است

یکی از ناشران گفت: باید مسوولان فرهنگی یک برنامه ریزی و حرکت جدیدی را برای ساماندهی و رونق اقتصادی بازار نشر، تولید کتاب های مفید برای گروه های سنی مختلف و ترویج کتابخوانی انجام دهند.

 ' سید عباس صادقی ' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا ، با بیان اینکه در حال حاضر تولید و نشر کتاب و سرانه مطالعه آن از سوی مردم مطلوب نیست، افزود: افزایش واقعی حجم پول در گردش از نیازهای واقعی بازار نشر است که باید مورد توجه دولت قرار گیرد.

وی اظهار داشت: تقویت کتابخانه ها و فرهنگ مراجعه به کتابخانه از مسایل اساسی است که نیازمند توجه بوده زیرا اکنون میزان مراجعه مردم به غیر از دانش آموزان و دانشجویان برای امانت گرفتن کتاب از کتابخانه ها کمتر شده است.

صادقی با اشاره به اینکه ، گرانی کتاب یکی از دلایل عدم گرایش مردم به مطالعه است، ادامه داد: متاسفانه برخی از ناشران به سمت تولید کتابهای نفیس و لوکس حرکت می کنند که بسیاری از مردم توان خرید آنها را ندارند.

این ناشر تصریح کرد: همچنین این مسئله باعث شده اکثر خریداران به کتاب هایی که قبلا چاپ شده ، بسنده کنند و از سوی دیگر اکثر مخاطبان بازار نشر، دانشجویان و دانش آموزان هستند و با توجه به سطح درآمد و هزینه تحصیل، آنها ترجیح می دهند که بیشتر برای خرید کتاب های درسی برنامه ریزی کنند.

وی همچنین ،حمایت از ناشران و نویسندگان، نظارت مداوم بر جریانات کتاب و کتابخوانی، استفاده از روش برنامه های تبلیغی، تشویقی، ارایه یک سیستم نظام مند برای ارایه اطلاعات کتابخانه ای به مراجعان، با استفاده از رایانه، تعامل مثبت با همه سازمان ها و استفاده از فرصت های قانونی برای تجهیز کتابخانه ها و احیای سنت وقف کتاب و امکانات مورد نیاز پژوهش و مطالعه در جامعه را از مهمترین عواملی عنوان کرد که درترویج کتابخوانی موثر است .

منبع: خبرگزاری ایرنا

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر