بودجه پیش‌بینی شده برای نمایشگاه کتاب یک‌نهم رقم مورد نیاز است
دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۳
0 نظر
266 بازدید

بودجه پیش‌بینی شده برای نمایشگاه کتاب یک‌نهم رقم مورد نیاز است

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب تهران گفت:‌ بودجه‌ای برگزاری نمایشگاه کتاب در لایحه پیشنهادی مجلس ۲ میلیارد تومان است،‌ در حالی که اگر بخواهیم نمایشگاه را به مانند سال گذشته برگزار کنیم ۹ برابر این رقم نیاز داریم.

محمود آموزگار، سخنگوی شورای سیاست‌گذاری بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم‌، با تأیید خبر کاهش بودجه برگزاری نمایشگاه به نصف گفت‌: بودجه برگزاری نمایشگاه کتاب تهران که در اردیبهشت 94 برگزار  می‌شود، در رقم لایحه پیشنهادی بودجه که به مجلس ارائه شده است‌، 2 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

وی ادامه داد:‌ این در حالی است که اگر بخواهیم نمایشگاه کتاب در سال 94 را به شکل سال گذشته برگزار کنیم،‌ نردیک به 9 برابر این رقم یعنی 18 میلیارد تومان نیاز داریم.بنابراین طبیعی است که ما با موضوعی به نام کسری بودجه مواجه هستیم،‌ البته تلاش‌هایی در حال انجام است تا با کاهش زمینه‌ها و جست و جوی منابع تازه این کسری بودجه را برطرف کنیم.

آموزگار با اشاره به یارانه در نظر گرفته شده به شکل بن‌کارت‌های دانشجویی گفت:‌ در این دوره بن‌کارت‌های دانشجویی را نیز تعریف کرده‌ایم،‌ 3 محدودیت برای این یارانه قائل شدیم،‌ اول اینکه به نام دانشجو یا طلاب صادر شود‌، دوم اینکه تنها در ایام نمایشگاه قابل استفاده باشد و سوم اینکه در سامانه‌ای که در غرفه‌ها تعریف می‌شود، قابل پیگیری باشد تا بتوان بررسی کرد که این بن‌کارت‌ها صرف خرید چه کتاب‌هایی شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که طی سال‌های گذشته معمولا دانشجویان و طلاب بن‌کارت‌ها را صرف خرید کتاب‌های آموزشی و دینی می‌کردند و عمده ناشران دینی از خرید آن‌ها محروم بودند،‌ آیا قرار نیست به قشر خاصی از مخاطبان عمومی نیز بن‌کارت ارائه شود،‌ گفت:‌  وقتی این بن‌کارت‌ها به دانشجویان عرضه شود،‌ دانشجو اقدام به تهیه کتب مورد نظر خود می‌کند، بخشی از این کتاب‌ها درسی است و بخشی هم ممکن است عمومی باشد‌، از همین روست که ما در تلاش هستیم تا بررسی دقیقی کنیم ببینیم این بن‌کارت‌ها صرف خرید چه کتاب‌هایی می‌شود.

آموزگار گفت: باید بررسی کنیم که اگر حمایتی تحت عنوان بن دانشجویی تعریف می‌شود،‌ سهم ناشران عمومی،‌ آموزشی‌،کودک و نوجوان و ... از این میزان حمایت چه اندازه است و اگر فاصله زیاد بود آن زمان شورا تدابیری اتخاذ می‌کند.

منبع:خبرگزاری تسنیم

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر