کلیشه سازی در فلکسو
دوشنبه ۱۵ دى ۱۳۹۳
0 نظر
1009 بازدید

چند دهه ای است که کلیشه های فتوپلیمری به عنوان یک راه حل استاندارد برای چاپ فلکسو پذیرفته شده اند.

 در این روش بخش های خاصی از کلیشه بسته به نوع تصویر، توسط اشعه UV نوردهی می شود، در حالی که بقیه قسمت های کلیشه محافظت شده و نور نمی بیند. مناطق نور خورده که توسط تابش UV فعال شده اند، واکنش های شیمیایی را آغاز می کنند که پس از اتمام این واکنش ها بخش های نور خورده به یک تودة جامد مبدل می شود (مناطق تصویری). مناطق نور نخورده که از لحاظ شیمیایی غیرفعال هستند، ساختار جامد و یکپارچه ای ندارند و در مراحل بعدی به راحتی شسته و از بین می روند. با این کار، در سطح کلیشه فلکسو، مناطق تصویری به صورت برجسته و مناطق غیرتصویری گود و به صورت حفره دیده می شوند.

تصویرسازی سه بعدی از سطحی دو بعدی

با روشی که ذکر شد، کلیشه ای با سطح برجسته و فرو رفته و به عبارتی سه بعدی تولید می شود. قبل از ورود جریان کاری دیجیتال و CTP فلکسو، این یک حرکت فوق العاده محسوب می شد و به خصوص از آن جهت بسیار ارزشمند بود که توسط فرآیندهای شیمیایی، سطحی سه بعدی روی کلیشه ایجاد می شد. در شکل جدیدتر این روش، یعنی کلیشه سازی دیجیتال با کلیشه های فتوپلیمری، فیلم های قدیمی جای خود را به یک لایه ماسک بسیار نازک لیزری به نام LAMS داده اند.

از آنجا که نوع کلیشه ها فقط با دو بعد شناخته می شود و این دو بعد فقط مرتبط با لایه نازک ماسک است، نمی توان شکل و پروفایل لبه تک تک دانه های ایجاد شده روی کلیشه را به طور دقیق تعریف و به دلخواه توسط فتوپلیمریزاسیون تولید کرد.

حکاکی لیزری مستقیم

روش جدید دیگر، حکاکی لیزری مستقیم نام دارد که از چند سال پیش تاکنون به عنوان بهترین نحوه کلیشه سازی فلکسو محسوب می شود.

در ابتدای کار، این تکنولوژی در انحصار چاپخانه های قوی و مراکز حرفه ای پیش از چاپ بود و سایر چاپخانه ها روکش سیلندرهای الاستومری (sleeves) را که توسط لیزر به طور مستقیم حکاکی شده بود، در مواقع خاص سفارش می دادند؛ مثلا زمانی که می خواستند کاری را به طور پیوسته و بدون خط تکرار (بدون درز) چاپ کنند، یا این که به کلیشه های فوق العاده مقاوم در برابر حلال های قوی نیاز داشتند.

در روش حکاکی لیزری مستقیم یک ماده مقاوم و پایدار به نام الاستومری توسط لیزر به صورتی حکاکی می شود که یک کلیشه لترپرس با حروف و تصاویر برجسته از زمینه درست کند.

برای این کار، لیزری با قدرت زیاد مورد نیاز است که نه تنها لایه ماسک LAMS با ضخامت چند میکرون را بسوزاند، بلکه آن قدر قوی باشد که الاستومر مقاوم با ضخامت چند دهم میلی متر را هم ذوب کند و از بین ببرد.

بنابراین چه برای تولیدات نمونه ای کوتاه مدت و چه برای برنامه های بلندمدت یک چاپخانه، این قدرت لیزر باید همواره ثابت و بدون تغییر بماند تا بتوان کلیشه هایی با کیفیت بالا تولید کرد.

به بیان دیگر در این روش خود تکنولوژی لیزر در اجرا و کنترل تولید، نیازهای خاص خود را می طلبد.

تغییرات جدید در حکاکی لیزری

در سال های اخیر شرایط فنی بسیار تغییر کرده است. لیزر روز به روز در زمینه های مختلف و جدید بیشتر به کار می رود و همین امر باعث پیشرفت های تولید لیزر شده است. لیزرهای امروزی از لحاظ یکنواختی توزیع انرژی، قابلیت کنترل و اجرای درست، به هیچ وجه قابل مقایسه با تکنولوژی لیزر در ۱۵ سال پیش، ۱۰ و حتی ۵ سال پیش نیستند.

همچنان که تکنولوژی کامپیوتر از لحاظ ظرفیت، سرعت پردازش و پیچیدگی برنامه ها و نرم افزارها با سرعت بسیاری پیشرفت داشته است. از طرف دیگر همزمان با این تحولات، جریان کاری هم در مراکز پیش از چاپ و چاپ از صورت دستی و آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده است.

کلیه این تغییرات باعث شده تا چاپخانه ها بیش از هر زمان دیگری از مزایای حکاکی لیزری مستقیم بهره مند شوند.

لیزرهای امروزی به طور کامل تحت کنترل هستند و بسته به داده های کامپیوتری می توانند هر نقطه از کلیشه را به طور کامل بدون تغییر نگه دارند یا بسوزانند و از بین ببرند. بنابراین با استفاده از لیزرهای جدید، شکل، زاویه و شیب نقاط برجسته کلیشه دقیقا مطابق تعریف اولیه و داده های ورودی تولید می شود. این موضوع در چاپ فلکسو به عنوان نوعی چاپ حروف برجسته (لترپرس) بسیار اهمیت دارد، زیرا کیفیت چاپ فلکسو نه تنها به دقت در تولید فرم چاپی و به عبارتی نقاط کلیشه، بلکه به پایداری نقاط، سطح مقطع و مشخصات هندسی آنها بستگی دارد.

جریان کاری دیجیتال در کنار قابلیت های کامپیوترهای جدید و لیزرهای قابل اعتماد، طراحی سه بعدی نقاط کلیشه و کنترل دقیق گودی های آن را آسان تر کرده است.

امروزه با وجود لیزرهایی با سرعت پاسخ بالاتر و الاستومرهای جدید با پوشش های بهتر، می توان کلیشه هایی با ۸۰ خط در سانتی متر (۲۰۰ خط در اینچ) تولید کرد.

گرچه در بسیاری از تولیدات چاپی فلکسو، به این مقدار هافتون نیازی نیست، ولی این اعداد و ارقام قابلیت های ثابت شده حکاکی لیزری را به خوبی نشان می دهند.

قابلیت های متنوع حکاکی لیزری مستقیم

به دلیل ماهیت دیجیتال این فرایند حکاکی، قابلیت های آن تنها محدود به ایجاد نقاط روی کلیشه نمی شود. مثلا در جایی که تن های پایین تر نیاز باشد، با کنترل دقیق قدرت لیزر می توان بر روی کلیشه یک حکاکی اولیه انجام داد. در این صورت دانه های کوچک پایین تر از نقاط تنپلات مجاور خود قرار می گیرند. با این کار مناطق تنپلات و یکدست (با پوشش بالای مرکب) به خوبی در کنار مناطق روشن تر (که مرکب کمتری می خواهند) در روی یک کلیشه قرار می گیرند و هر دو منطقه با کیفیت بالا چاپ می شوند.

این کار ترکیبی از هر دو جنبه کیفی و اقتصادی مطلوب است. مثلا در جایی که برای یک چاپ پنج رنگ ترکیبی تنپلات و روشن به پنج کلیشه تنپلات و پنج کلیشه ترام دار و یک ماشین چاپ ده رنگ نیاز است، می توان همان کار پنج رنگ را با یک ماشین چاپ پنج رنگ و پنج کلیشه ترکیبی که طی دو مرحله حکاکی شده اند، انجام داد.

علاوه بر مزیت بالا، مقاومت شیمیایی خوب الاستومرها در برابر حلال های فلکسو، این امکان را می دهد که بتوان فرمت های مختلفی از طراحی نقاط را با توجه به صرفه اقتصادی تعریف کرد. به این معنی که ضخامت کلی دیواره الاستومری را می توان از بین یک محدوده مشخص انتخاب کرد. بنابراین چاپ هایی که طول تکرار آنها بین ۴۰۰ تا ۴۸۰ میلی متر (۷/۱۵ تا ۹/۱۸ اینچ) باشد، می توانند به راحتی و بدون تنظیمات اضافی با همان سیلندر (مثلا سیلندر هوای Stork ۴۰۰) چاپ شوند.

استفاده از روکش های الاستومری حکاکی شده با لیزر روی ماشین های فلکسو جدید، به هیچ تجهیزات اضافی یا تغییرات ماشین نیازی ندارد. مرکب ها و نوردهای ترام داری که با کلیشه های فتوپلیمری به کار می روند، برای کلیشه های الاستومری هم قابل استفاده هستند.

استفاده همزمان از روکش های الاستومری و کلیشه های فتوپلیمری برای چاپ رنگ های مختلف، بسیار معمول است. به طور مثال در تصویری، برای رنگ ماژنتا باید به صورت پیوسته و بدون مرز با روکش سیلندرهای الاستومری چاپ شود، در حالی که بقیه رنگ های آن را می توان با کلیشه های معمولی فتوپلیمری چاپ کرد.

جمع بندی

با وجود پیشرفت های حاصل شده در تکنولوژی ساخت لیزر و عملی شدن هر چه بیشتر جریان کاری دیجیتال، روش حکاکی لیزری مستقیم (DLE) به عنوان روشی مقرون به صرفه و با کیفیت در پیش از چاپ فلکسو جا افتاده است. البته دنیای کلیشه های فتوپلیمری هم به پایان نرسیده و این کلیشه ها بیشتر از هر زمان دیگری توانسته اند محصولات چاپی با کیفیت بالا را عرضه بازار کنند. آنچه مسلم است، این که امروزه می دانیم چاپخانه ها برای کارهای چاپی بسیار متنوع، دو گزینه قابل اعتماد برای کلیشه سازی پیش رو دارند که می توانند متناسب با ویژگی های کار چاپی، مورد مناسب را برگزینند.

منبع : http://farsapsc.com

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر