ورود کاغذ گلاسه به دلیل کشمکش های اداری بین سازمانی بلاتکلیف باقی مانده است
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
0 نظر
352 بازدید

ورود کاغذ گلاسه به دلیل کشمکش های اداری بین سازمانی بلاتکلیف باقی مانده است 

...............................................................................................................................................................................................................................

رییس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به استمرار روند عدم ترخیص کاغذ گلاسه از گمرک گفت: سه ماه می‌شود که کاغذ گلاسه از بندر شهید رجایی گمرک ترخیص نشده است و صدها کانتینر از این نوع کاغذ به دلیل کشمکش‌های اداری بین سازمانی بلاتکلیف باقی مانده است.

 

حسن میرباقری؛ رییس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا عنوان کرد: در جلساتی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم و با حمایت ستاد تنظیم بازار که قیمت کالاها بالا برود و ارزش افزوده به کاغذ گلاسه تخصیص داده نشود و علی‌رغم بخشنامه سازمان امور مالیاتی مبنی بر اینکه کاغذ گلاسه ارزش افزوده ندارد ولی گمرک از ترخیص کالاها بدون ارزش افزوده ممانعت می‌کند و این موضوع موجب بی‌ثباتی در بازار می‌شود.
 

 

وی ادامه داد: تا ‍پیش از سال 97 گمرک اعلام کرد که در این زمینه دستورالعملی نداریم و زمانی که دستورالعمل سازمان امور مالیاتی را برای آن‌ها بردیم، گفتند که در این دستورالعمل به صراحت نیامده است که کاغذ گلاسه در این فهرست قرار دارد. بار دیگر سازمان امور مالیاتی به صراحت نوشت که کاغذ گلاسه نیز در این فهرست قرار دارد و زمانی که بار دیگر دستورالعمل معافیت کاغذ گلاسه از ارزش افزوده را به گمرک بردیم نیز گفتند که اداره استاندارد باید تعیین ماهیت کند.
 

 

میرباقری با تشریح وضعیت پیش آمده در این زمینه گفت: اداره استاندارد نیز می‌گوید که تعیین ماهیت در حیطه وظایف من نیست و در این کشمکش صدها کانتینر کاغذ گلاسه در گمرک بلاتکلیف باقی مانده است و سرمایه تجار و بازرگانان در گمرک باقی مانده است.
 

 

وی با اشاره به اقدامات ستاد تنظیم بازار توضیح داد: این در حالی است که این ستاد به صراحت اعلام کرد که کاغذ گلاسه را بدون دریافت ارزش افزوده ترخیص کنند و سازمان امور مالیاتی نیز صراحتا اعلام کرده که ارزش افزوده به کاغذ گلاسه تعلق نمي‌گیرد ولی گمرک چنین موضوعاتی را تحویل نمی‌دهد.
 

 

رییس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به طرح موضوع دیگر گمرک در زمینه ترخیص کاغذ گلاسه گفت: اخیرا صحبت‌هایی مطرح شده است که در کتاب تعرفه جدید آمده که کاغذ گلاسه شامل تعرفه ارزش افزوده می‌شود و از آنجایی که به سال 97 تعلق دارد باید بر اساس دستورالعمل جدید اقدام کنیم و بار دیگر از نو باید اقدام کنیم.
 

 

وی با بیان اینکه واردکنندگان کاغذ و مقوا اکنون دچار سردرگمی شده‌اند، تاکید کرد: بازار گلاسه بسیار متشنج است و مشتریان نیز سردرگم هستند زیرا بیش از سه ماه است که کالاها در گمرک باقی مانده است و ما با کمبود کاغذ در این حوزه روبرو هستیم و از آنجایی که این کاغذ در حوزه چاپ و نشر مثل کتاب‌های کودک، کتاب‌های نفیس و بسیاری از نشریات استفاده می‌شود مشتریان به طور جدی به این کالا نیاز دارند.
 

 

به گفته میرباقری، در روزهای اخیر به دنبال گرانی قیمت دلار از آنجایی که به کاغذهای چاپ و تحریر ارز مبادله‌ای تخصیص پیدا می‌کند مشکل زیادی در این زمینه وجود ندارد و افزایش قیمت بسیار چشمگیری نداشتیم اما اگر این افزایش قیمت ادامه داشته باشد شاید در بار جدید با مشکلات جدی‌ای روبرو شویم و از آنجایی که طی شش ماه گذشته نرخ کاغذ افزایش قیمت جهانی داشته است باید منتظر گران‌تر شدن این کالا می‌بودیم.

 

منبع: ایبنا

 

صنعت چاپ
چاپ
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر