برش و تا
پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۳
0 نظر
994 بازدید

برش و تا 

یکی از عملیاتی است که برای تبدیل یک ورق مسطح چاپ شده ‚ به یک بسته ی سه بعدی‚ باید انجام شود.

همچنین برای جدا کردن جعبه ها و بر چسب های کوچکی که کنار هم در یک ورق چاپ شده اند ‚ این کار الزامی است.

به این منظور مجموعه ای از تیغ های برش ‚ برای سطوح بیرونی یا داخلی‚ و تیغ های کند ‚ برای ایجاد خط تا یا ایجاد شیار و تو رفتگی های مختصر‚ پر فراژهای نقطه چین یا خط چین دار و عوامل دیگری را در یک سطح مقاوم و ضخیم نظیر یک تخته ی چوبی چند لایه‚ جا سازی میکنند.

قطعاتی از لاستیک های بیرون انداز هم بر روی تخته نصب می گردد ‚ تا کار تیغ خورده درون تیغ قالب ، گیر نکند. سپس به وسیله ی انواع روش های چاپ ‚ این تخته تیغ قالب را با ضربه بر روی سطوح چاپ شده فرود می آورند.و به این ترتیب کار‚آماده ی تا شدن و تبدیل به یک حجم سه بعدی می شود.

بیشترین کاربرد چاپ تیغ قالب‚ در جعبه های مقوایی است.عملیات تیغ زنی یا چاپ تیغ قالب بیشتر بوسیله  ماشین های چاپ لترپرس ملخی و دایکات انجام می شود.

برای دستیابی  به دقت مطلوب ‚ در تهیه ی تیغ قالب ‚ باید در آخرین مرحله اقدام کرد.برای این منظور بهتر است که همراه با طرح تیغ و تا ‚ کار چاپ شده پس از اتمام مراحل چاپ و پوشش های مختلف ‚ برای تهیه ی تیغ قالب ارسال شود.انبساط و انقباض کاغذ و مقوا ‚در مراحل گوناگون چاپ و تاثیر رطوبت و پوشش های مختلف می تواند موجب شود ‚تیغ قالبی که از پیش ساخته شده ‚ از دقت لازم برخوردار نباشد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر